КФW

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Њемачка развојна банка - КФW

КфW је развојна банка СР Њемачке са сједиштем у Франкфурту на Мајни, основана је 1948. године. Она је 80% у власништву савезне владе и 20% савезних покрајина. Постоји више од 50 година и пружа подршку не само у Њемачкој већ широм свијета за развој приведе, друштва и екологије. Са сједништем у Франкфурту на Мајни и има своје канцеларије у више од 50 земаља свијета.

КфW подржава социјално-економски развој земаља у транзицији и развоју у име њемачке финансијске сараднјње, помаже тамо гдје недостаје дугорочни капитал, гдје је тржиште у опадању или још не функционише адекватно. У име Њемачке савезне владе, а првенствено Савезног министарства за економску сарадњу и развој (БМЗ), КфW финансира и  подржава програме и пројекте који углавном укључују играче из јавног сектора у земљама у развоју и економијама  у развоју, а све с циљем да помогну  партнерским земљама у борби против сиромаштва, одржаванјњу мира, заштити околине и климе.

Осим финансијске сарадње , КФW , по налогу савезне владе узаже и средства других европских донатора. Том повезаношћу се појачава развојно-политичко дјеловање  и олакшава сарадњуса партнерним институцијама.

Сарадња са Босне и Херцеговине и КфW

Њемачка је један од  највећих билатерални донатора у  Босни и Херцеговини и један од најважнијих вањско-политичких партнера.

Босна и Херцеговина једна је од земаља с којима Њемачка сарађује у оквиру тематских и регионалних програма. Од 2013. Њемачка пружа подршку  развојној сарадњи у областима демократије , цивилног друштва и јавне управе те у области енергетике ( обновлјљиви извори енергије и енергетску  ефикасност )и у сектору вода.

Њемачка влада даје свој допринос Савјету  за регионалну сарадњу и подржава пројекте институција и невладин сектор, који доводе до приближавања друштвених сегмената еуроатланским интеграцијама.

Дипломатска конзуларна представништва СР Њемачке имају могућност реализаицје микро пројеката техничке сараднјње из буџета Министарства спољних  послова.

Савјет  министара Босне и Херцеговине и Влада СР Њемачке, континуирано, од 1995. године, а на основу постојећих пријателјљских односа између двије државе, остварују пуну финансијску и техничку сарадњу, а са циљем унапређењаекономског и социјалног напретка Босне и Херцеговине.

Основ из области финансијске сарадње су годишнјњи Споразуми о финансијској сарадњи између двије државе /1999-2018/ засновани на Меморандумима о разговорима између делегација БиХ/ укључује представнике државе, ентитета и Брчко Дистрикта БиХ/ и СР Њемачке.

Министарство финансија и трезора закључује посебне споразуме о финансирању и пројекту са КфW-ом гдје су зависно од пројекта и подручја финансирања уговорене стране и релевантне ентитетске институције и крајњи корисници. У споразумима са КфW-ом се посебно конкретизују услови финансијске сарадње, грант доприноси, или кредитни услови као и елементи пројекта, имплементационе јединице, времена расположивости средстава, повлачења средстава.итд.

        Финансијска сарадња

У Босни и Херцеговини КфW је своје активности у склопу развојне сарадње фокусирала на одабрана приоритетна поља која су договорена између Федералног министарства за економску сарадњу и развој (БМЗ) и БиХ.

Тренутно су за њемачку финансијску сарадњу сектори од приоритета обновљиви извори енергије и енергетска ефикасност, како би се подржао одрживи енергетски сектор у земљи,  развој финансијског сектора и општинска инфраструктура.

Досадашнјња улагања КфW-а у Босну и Херцеговину кроз кредитна финансирања су износила око 280 милиона еура за пројекте из области енергетике и комуналне инфраструктуре. Поред кредитног финасиранјња СР Њемачка и КфW издвајају значајна грант средства па тако  је до сада уложено око 110 милиона еура грант средстава, од чега је дио додјелјљен Фонду за кредитне гаранције 14,7 мил ЕУР , Агенцији за осигуранјње допозита у којој је учествовала у капитализацији у износу 7,66 мил.  ЕУР, пројектима из области енергетског сектора и комуналне инфраструктуре, као и попратне мјере за припрему и реализацију пројеката који се финансирају.

Додатно њемачкој развојној сараднјњи, КфW управља фондовима других донатаора сходно компатибилности доприноса са програмима финансијске сарадње, као што су  Европски фонд за БИХ. СЕЦО и ИПА фондови(ЕУ).

Босна и Херцеговина је посебно закључила  засебне аранжмане о замјени дуга (дуг по Паришком клубу) са КфW-ом којим је отписан дуг Босни и Херцеговини у износу од 50,2 милиона еура након реализације изабраних пројеката у БИХ у висини 20% дуга који се отписује.


а) Документи
б) Портфељ пројеката са припадајућим извјештајима