IFC
Međuanrodna finansijska korporacija IFC (International Financial Corporation)
OPŠTI PODACI
Osnivanje , djelatnost , kapital , članstvo
Međunarodna Finansijska korporacija (International Finance Corporation –IFC) je organizacija
u sastavu grupacije Svjetske banke koju pored nje čine Međunarodna banka za obnovu i razvoj
( International Bank for Reconstruction and Development –IBRD) ; Međunarodna Razvojna banka
( International Development bank –IDA); Multilateralna agencija za garanovanje investicija MIGA
( Multilateral Investment Guarantee Agency – MIGA) . Osnovana je 1956.godine sa idejom da privatni sektor ima potencijal da transformiše tržišta u razvoju . Ima isti broj članica kao sestrinska IBRD , 184 zemlje, jer članstvo u jednoj podrazumiijeva članstvo i u drugim članicama grupacije.
Bosna i Hercegovina je članica grupacije Svjetske banke ( IBRD.IDA,IFC i MIGA) od 1996.godine .
IFC pomaže ubrzavanju održivog ekonomskog razvoja u zemljama u razvoju finansiranjem i investicijama u privatnoi sektor , mobilizirajući kapital sa međunarodnih finansijskih tržišta , te obezbjeđuje čitav niz savjetodavnih usluga u poslovanju preduzeća i vladama.
IFC pomaže preduzećima i finansijskim institucijama da kreiraju radna mjesta u rastućem tržištu , generiše prikupljanje prihoda od poreza, unaprijedi upravljanje preduzećima i zaštitu okoline, te da doprinosi razvoju lokalne zajednice.
IFC fokus stavlja na pet strateških prioriteta za uvećavanje njegovog uticaja na održivi razvoj:
U svim svojim investicijama IFC naglašava uticaj projekata na održivi razvoj i koristi koje taj razvoj donosi za privredu i društvo. Investicije mogu biti u obliku:
- Zajmova preduzećima
- Sindiciranih zajmova
- Finansiranje aktive
- Finansiranje kvazi aktive
- Strukturalno finansiranje
- Posredničko finansiranje
- Finansiranje za izlazak na tržište
Savjetodavne usluge i ekspertize su takođe raznolike. Takve vrste usluga su najčešće vezana za preduzeća (pristup finansiranju, upravljački savjeti, savjetodavne usluge vezano za zaštitu okoliša i socijalnu održivost, za stvaranje investicione klime i infrastrukture, agrobiznis i šumarstvo, finansijske usluge , državno i privatno partnerstvo, infrasturktura ,edukacija , zdravstvo , povećanje konkurentnosti preduzeća, pristup domaćinstava finansiranju kroz mikrofinansijski sektor.
Kao članica IFC, BiH mora poštovati Statut i druga interna akta , u kojima se traži od članica ( član III sekcija 3(ii) ) da dostave Korporaciji svoju saglasnosti / nesaglasnost sa obrazloženjem za realizaciju investicija i projekata na teritoriji BiH. U investicijama IFC ulaže vlastita sredstva i sama snosi rizik ulaganja. Davanje saglasnosti nije povezano za davanje garancija države za realizaciju navedenih projekata niti za zaduživanje.
Najviša tijela IFC su ista kao i tijela Svjetske banke u kojima je Bosna i Hercegovina prisutna na isti način Predsjednik Svjetske banke je ujedno predsjednik IFC-a.
Kapital i članstvo
Bosna i Hercegovina je postala punopravna člancia IFC-a 1996.godine i od tada ima pravo na sve obilke potpore koje IFC pruža. Upisani broj dionica iznosi 9331 potencijalnu dionicu po vrijednosti 1.000 USD. Potencijanu jer se do 2025. godine Bosna i Hercegovina mora uplatiti povećanje kapitala (opšte i selektivno). Upisani kapital je 9,331 milion USD što će joj dati glasačku moć od 0,06%
Međunarodna finansijska korporacija pokrenula dokapitalizaciju s ciljem povećanja broja dionica i unapređenja broja glasova zemalja članica putem Selektivnog povećanja kapitala i Generalnog povećanja kapitala . Ukupan obim predložene dokapitalizacije je 5,5 milijardi.
Zemljama članicama je predloženo da se očituju prema predloženoj dokapitalizacij u srazmjernim iznosima prema udjelu kapitala, tako da se na Bosnu i Hercegovinu odnosi e a predloženo povećanje za uplatu kod IFC iznosi USD 2,4 miliona /indikativno/ čime bi se udio dionica povećao na 0,03% od ukupnih dionica što odgovara 0,06 % odukupnogbrojaglasova.
S tim u vezi Vijeće ministara Bosne i Hercegovine je na 156. sjednici održanoj 5.11.2018. godine donijelo Odluku o povećanju broja glasova i udjela Bosne i Hercegovine i povećanju kapaciteta kapitala u Međunarodnoj finansijskoj korporaciji (IFC) na iznos od 2.388.000,00 USD (Službeni glasnik BiH, broj 84/18).
Bosna i Hercegovina se navedenim Odlukama obavezala izvršiti upis novih dionica kod kod IFC-a plaćanje novih dionica izvršiti u srazmjernim iznosima u trogodišnjem periodu počevši od 2020. godine, završno sa 2023 za selektivno povrećanje kapitala tj 2025. Za generalno povećanje kapitala
U decembru 2020. godine Bosna i Hercegovina je uplatila 990.172,08 USD po osnovu povećanja kapitala u IBRD i 1.194.000,00 USD po osnovu povećanja kapitala u IFC.
IFC u Bosni i Hercegovini
Bosna i Hercegovina u regionalnom smislu za IFC pripada Regionu Evropa i Centralna Azija . U tom regionu IFC je definisao priortitete djelovanja : konkurnetnost i ekonomska različitost, finansijski sektor , klimatske promjene , demografski izazovi i regionalna i tržištna integracija.
IFC-ov portfelj za razdoblje CPS 2016 2020 gdoine ostao je stabilan, ali nove obveze bile su ispod
projekcije. IFC-ov investicijski portfelj iznosio je 90 milijuna američkih dolara (u cijelosti isplaćen od maja 2015.).
Tokom razdoblja CPS-a IFC je uložio oko 62,5 milijuna USD u dugoročno financiranje i oko 0,9 USD milijuna kratkoročnih financiranja trgovine, podržavajući šest investicijskih projekata, dva u financijskom i četiri u realnom sektoru. Kroz svoja ulaganja u financijski sektor IFC je podržao program kreditiranja stanova te financiranje mikro i malih i srednjih poduzeća. U realnom sektoru IFC je pružio pomoć privatnim preduzećima u automobilskom, prehrambenom i tekstilnom sektoru. Ulaganje IFC-a pomoglo je preduzećima da se povećaju njihov izvoz i otvaranje novih radnih mjesta, te promovirali regionalne SDI i investicije Jug-Jug.
Kroz svoj Savjetodavni projekt o učinkovitosti resursa, IFC promovira učinkovitost korištenja resursa i pomaganje proizvodnim firmama da utvrde i primijene najbolje prakse i smanje
potrošnja resursa (energije, vode, materijala itd.), s procijenjenim milijunom američkih dolara godišnje ušteda u materijalu i energiji. IFC je tokom CPS-a financirao više od 63 milijuna američkih dolara razdoblje bilo je ispod raspona od 80-100 milijuna USD predviđenih na početku CPS-a. Ovaj
djelomično je posljedica nižeg gospodarskog rasta, sporijeg od predviđanja provedbe Programa
program privatizacije, ograničeno sudjelovanje privatnog sektora u infrastrukturnim sektorima, loše poslovanje okoliš i tromost direktnih stranih ulaganja. Uz projekte specifične za zemlju, IFC je podržao nekoliko regionalnih ulaganja u korist BiH, uključujući širenje velike Zapadnoeuropske banke na Srednju i Južnu Europu , restrukturiranje vodećeg distributera robe široke potrošnje u Južnoj Istočnoj Evropi i širenje tvrtke za pružanje usluga telekomunikacijskog inženjeringa.
Strateški pravci djelovanja IFC –a u Bosni I Hercegovini
Strategija partnerstva za zemlju IFC ugrađuje u Strategiju partnerstva za BiH koju grupacija Svjetske banke priprema za Bosnu i Hercegovinu za srednjoročna razdoblja i to u poglavlju koji se odnosi na „Program grupe Svjetske banke“.
U Strategiji za period 2015-2020. godina Svjetska banka je područja svoje intervencije bazirala na Srednjoročnoj razvojnoj strategiji BiH i „Platformi za akciju“ koju su potpisali premijeri FBiH i Republike Srpske , gradonačelnik Brčko Distrikta i predsjedavajući SMBiH. U navedenoj platformi za akciju gore navedeni su potpisali podršku za reforme koje obuhvataju sljedeća područja :
U ovom periodu je IFC pružao savjetodavne usluge koje su u BiH bile okrenute na konkretne programe koji su bili vezani za četiri poslovne linije:
- Dodavanje vrijednosti firmama , unaprijeđenje prakse upravljanja, povećanje stepena konkurentnosti lokalnih kompanija, i unaprijeđenje praksi snadbijevačkih lanaca u vezi sa materijalima koji se mogu ponovo koristiti
- Unaprijeđenje poslovnog okruženja sa programima koji su vezani za alternativno riješavanje sporova i konkruentnost na pod-državnom nivou
- Dostupnost finansiranja sa programima za finansiranje stambene izgradnje , mikrofinansiranje i održivo finansiranje
- Infrastruktura za promovisanje učešća privatnog sektora u infrastrukturalnim podsektorima
Saradnja sa partnerima
U postizanju svojih ciljeva IFC ima razvijenu saradnju sa OECD, Multilateralnim razvojnim bankam i zemljama članicama G7 i G20.
2. Aktivni portfolio projekata u BIH
Pregled investicija IFC od 2000 do 2016.godine – tabela word
3. Aktuelna pitanja saradnje