KFW

Pošalji dokument na e-mail

E-mail pošiljaoca (*):
E-mail primaoca (*):
Komentar:

Njemačka razvojna banka - KFW

KfW je razvojna banka SR Njemačke sa sjedištem u Frankfurtu na Majni, utemeljena  je 1948. godine. Ona je 80% u vlasništvu savezne vlade i 20% saveznih pokrajina. Postoji više od 50 godina i pruža potporu  ne samo u Njemačkoj već širom svijeta za razvitak gospodarstva , društva i ekologije. Sa centralom  u Frankfurtu na Majni i ima svoje urede  u više od 50 zemalja svijeta.

KfW podupire  socijalno-gospodarski  razvitak  zemalja u tranziciji i razvoju u ime njemačke financijske suradnje, pomaže tamo gdje nedostaje dugoročni kapital, gdje je tržište u opadanju ili još ne funkcionira  adekvatno. U ime Njemačke savezne vlade, a prvenstveno Saveznog ministarstva za ekonomsku suradnju i razvoj (BMZ), KfW financira i  potiče  programe i projekte koji uglavnom uključuju igrače iz javnog sektora u zemljama u razvoju i gospodarstvima   u razvoju, a sve s ciljem da pomognu  partnerskim zemljama u borbi protiv siromaštva, održavanju mira, zaštiti okoliša i klime.

Osim financijske suradnje , KFW , po nalogu savezne vlade ulaže i sredstva drugih europskih donatora. Tom povezanošću se pojačava razvojno-političko djelovanje  i olakšava suradnja sa partnernim institucijama.

Suradnja sa Bosne i Hercegovine i KfW

Njemačka je jedan od  najvećih bilateralni donatora u  Bosni i Hercegovini i jedan od najvažnijih vanjsko-političkih partnera.

Bosna i Hercegovina jedna je od zemalja s kojima Njemačka surađuje u okviru tematskih i regionalnih programa. Od 2013. Njemačka pruža potporu   razvojnoj suradnji u oblastima demokratije , civilnog društva i javne uprave te u oblasti energetike ( obnovljivi izvori energije i energetsku učinkovitost) i u sektoru voda.

Njemačka vlada daje svoj doprinos Vijeću za regionalnu suradnju i podupire  projekte institucija i nevladin sektor, koji dovode do približavanja društvenih segmenata euroatlanskim integracijama.

Diplomatska konzularna predstavništva SR Njemačke imaju mogućnost realizairanja  mikro projekata tehničke suradnje iz proračuna  Ministarstva vanjskih poslova.

Vijeće ministara Bosne i Hercegovine i Vlada SR Njemačke, kontinuirano, od 1995. godine, a na temelju  postojećih prijateljskih odnosa između dvije države, ostvaruju punu financijsku i tehničku suradnju, a sa ciljem poboljšanja ekonomskog i socijalnog napretka Bosne i Hercegovine.

Temelj  iz oblasti financijske suradnje su godišnji Sporazumi o financijskoj suradnji između dvije države /1999-2018/ utemeljeni  na Memorandumima o razgovorima između delegacija BiH/ uključuje predstavnike države, entiteta i Brčko Distrikta BiH/ i SR Njemačke.

Ministarstvo financija i trezora zaključuje posebne sporazume o financiranju i projektu sa KfW-om gdje ovisno  od projekta i područja financiranja ugovorene strane su  i relevantne entitetske institucije i krajnji korisnici. U sporazumima sa KfW-om se posebno konkretiziraju uvjeti  financijske suradnje, grant doprinosi, ili kreditni uvjeti  kao i elementi projekta, implementacijske  jedinice, vriijeme dostupnosti   sredstava, povlačenja sredstava.itd.

        Financijska suradnja

U Bosni i Hercegovini KfW je svoje aktivnosti unutar razvojne suradnje fokusirala na odabrana prioritetna područja  dogovorena između Federalnog ministarstva za ekonomsku suradnju i razvitak  (BMZ) i BiH.

Trenutačno su za njemačku financijsku suradnju sektori od prioriteta obnovljivi izvori energije i energetska efikasnost, kako bi se podržao održivi energetski sektor u zemlji,  razvoj financijskog sektora i komunalna  infrastruktura.

Dosadašnja ulaganja KfW-a u Bosnu i Hercegovinu kroz kreditna financiranja su iznosila oko 280 milijuna  eura za projekte iz oblasti energetike i komunalne infrastrukture. Pored kreditnog finaciranja SR Njemačka i KfW izdvajaju značajna grant sredstva pa tako  je do sada uloženo oko 110 miljuna  eura grant sredstava, od čega je dio dodjeljen Fondu za kreditn jamstava e 14,7 mil EUR , Agenciji za osiguranje dopozita u BIH u  kojoj je učestvovala u kapitaliziranju u iznosu 7,66 mil.  EUR, projektima iz područja  energetskog sektora i komunalne infrastrukture, kao i popratne mjere za pripremu i realiziranje   projekata koji se financiraju.

Dodatno njemačkoj razvojnoj suradnji, KfW upravlja fondovima drugih donataora shodno kompatibilnosti doprinosa sa pregramima financijske saradnje, kao što su  Europski fond za BIH. SECO i IPA fondovi(EU).

Bosna i Hercegovina je  zaključila  zasebne aranžmane o zamjeni duga (dug po Pariškom klubu) sa KfW-om kojim je otpisan dug Bosni i Hercegovini u iznosu od 50,2 milijuna  eura nakon realiziranja odabranih  projekata u BIH u visini 20% duga koji se otpisuje.

a) Dokumenti
b) Projektni portfelj s popratnim izvješćima