СФД/КФ

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Саудијски фонд за развој (СФД)

Саудијски фонд за развој је основан Кралјљевским Декретом бр. М/48 дана 14.08.1394. ХГ (01.09.1974.) како би учествовао у финансирању пројеката одобравањем кредита земљама у развоју приликом развоја њихових привреда те кредита који су потребни за провођење њихових развојних пројеката и програма.

Сједиште Фонда налази се у Ријаду, Саудијска Арабија. Саудијски Фонд је правно лице које посједује независни материјални статус. Њиме управља шест - чланова Управног одбора којим предсједава министар финансија. Потпредсједавајући/директор Фонда има извршну власт и одговоран је за провођење одлука Управног одбора.

У вријеме његова настанка, капитал Фонда износио је 10 милијарди саудијских ријала, међутим, с  бзиром на земље у развоју повећанјњем потребе за помоћ у циљу проведбе развојних пројеката, Фонда капитал је повећан три пута, а 1991 износио је 31 милијарду саудијских ријала. Упркосчинјњеници да је Фонд послује у релативно кратком времену, он је постигао велики напредак у подручју међународног развоја сарадње. Фонд сада придоноси финанцирању 3750 пројеката у 83земље , који се састоји од 46 афричких земаља, 29 азијских земаља и 8 земаља другим дијеловима свијета у које је уложио 69.958 милиона СДР.

 Саудијски фонд за развој врши двије врсте финансијских  операција : одобрава кредите за развојне пројекте и врши осигуранјње извозних кредита.

Финансирањем развојних пројеката   Фонд доприноси овим пројектима давањем повољних извора финансирања . Његова активност није географски ограничена, а такође директно комуницира с владама земаља у развоју како би учествовала у финансирању приоритетних развојних пројеката. Фонд даје приоритет у финансирању најманјње развијеним земљама са ниским приходима.

Мисија фонда кроз Саудијски извозни програм је осигуравање финансирања и гаранција националног извоза сирове нафте.

СФД има развијену мрежу партнера и сарађује са многим међународним финансијским и развојним агенцијама у Азији , Африци , Америци и Европи. 

У одобраванјњу кредита за финанцирање развојних пројеката, Фонд захтијева да:

1. Резултат пројекта би требао бити економски и / или друштвено изводљив и прихватљив

2. Кредит треба бити исплаћен и отплаћен у саудијским ријалима

3. Износ одобрених средстава кредита, за сваки пројект, не смије прелазити 5% капитала Фонда, нити бити већи од 50% од укупних трошкова пројекта за који је кредит одобрен.

4. Укупни износ  кредита који се одобрава у било коју земљу не смије прелазити 10% капитала Фонда у било које вријеме.

Кредити се одобравају на период до 50 година са грејс  периодом до 10 година. Камата на средства се креће од 1% и она је најчешћа. Сервисни трошкови кредита се крећу од 0,5% годишње на неповучени износ.

Када је потписан Уговор о кредитиранјњу, постоје одређене законске процедуре које је потребно да се заврше прије него се кредит може прогласити ефективним. Само након проглашења дана ефективности, активности од стране зајмопримца се могу предузети или да Фонд резервише износе као обавезу Фонда или да исплати било који иизнос или налог зајмопримца на било који начин.

Када је плаћанјње под Уговором потпуно испуњено и позната је страна валута која је еквивалентна саудијском ријалу, било који вишак саудијских ријала се може искористити да се подмире даљи трошкови под истом категоријом.

Под нормалним активностима, Фонд се неће сложити да финансира нове ставке и неће бити разматране у времену када је Уговор већ потписан и касније на приједлог зајмопримца као средства кориштења непотрошене разлике кредита. Управни одбор СФД одобрава кредит да се заврши конкретни објекат и мало је вјероватно да ће одбор накнадно одобрити кориштење дијела ових кредитних средстава за друге сврхе иако друге сврхе могу бити блиско везане за оргинални пројекат.

Зајмопримац може аплицирати Фонду да повуће средства из кредита у било којој или свим од три наведене методе:

a)      Процедура трошења

b)      Директном процедуром исплате

c)      Плаћанјње процедуром акредитива.

Сви трошкови који су предметом радова на пројекту су претходно наведени Уговором осим уколико специфичне одредбе нису направљене у Уговору о кредитирању за ретроактивно финансирање. Царине на увоз, ПДВ, порези или други државни приходи а предмет су зајмопримца код осигуранјња робе неће бити плаћене нити рефундиране из кредита. Коначну одговорност за набавку роба или извођенјње радова, на ефикасан начин, као и за успјешан завршетак пројекта који се финансира, сноси зајмопримац или агенција коју је он именовао, у сагласности са Фондом финансијером, за имплементацију пројекта.

Сарадња  Босне и  Херцеговине и СФД  

Сарадња је отпочела још 1999. године када је финансиран први пројекат за изградњу и обнову земље. У том контексту финансирање СФД-а је било усмјерено на сектор саобараћаја и изградњу путних комуникација , изграднјњу општинске инфрастуктуре у неколико градова у Босни и Херцеговини, изграднјњу и опреманјње болница , кућа за избјегле и расељене особе, финансиран је и економски опоравак и сектор образованјња. СФД је до сада финансирао у Босни и Херцеговини девет  пројеката  од чега је три  завршено а шест активно. За пројектне потребе у БиХ  одобрено је кредитних и грант средстава у износу  579.730 милиона САР или 154.600 милиона УСД.

а) Документи
б) Портфељ пројеката са припадајућим извјештајима