ДРУГЕ БИЛАТЕРАЛНЕ ИНСТИТУЦИЈЕ

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Друге билатералне институције : Извозно – увозне банке

4.1 Извозно – увозна банка Кореје


Банка је први пут основана 1976. с примарном сврхом подржати јужнокорејску економију предвођено извозом давањем кредита, финансирањем мега пројеката и тиме олакшавајући економску сарадњу с другим земљама. Извозно-увозна банка Кореје своје активности усмјерава у правцу да олакша развој корејске привреде и унаприједи економску сарадњу са страним земљама путем пружања финансијске подршке за извозне и увозне трансакције, иностраних инвестиционих пројеката и развоја прекоморских природних ресурса.
Банка је администратор и управлјља сљедећим корејским државним фондовима:
• Фонд за сарадњу у економском развоју (ЕДЦФ): ЕДЦФ оцјењује и проводи пројекте помоћи у земљама у развоју.
• Међукорејски фонд за сарадњу (ИКЦФ): ИКЦФ надгледа програм економске сарадње са Сјеверном Корејом и служи као банка за клиринг поравнања са Спољо-трговинском банком Сјеверне Кореје.
Извозно –увозна банка Кореје подржава своје извознике те је за њих је изградила широку палету финансијских производа у виду разних облика :
• Зајмова ,
• Гаранција
• Финансирање трговине
• Инвестиција и
• ЕСГ Финансијски програм

Фонд за сарадњу у економском развоју (ЕДЦФ)

Корејска влада је 1. јуна 1987. основала Фонд за сарадњу у економском развоју (ЕДЦФ) са циљем промовисања економске сараднјње између Кореје и земаља у развоју.
Осланјњајући се на властито развојно искуство Кореје током година, ЕДЦФ помаже земљама партнерима обезбеђујућ средства за њихов индустријски развој и економску стабилност.
Највиши ауторитет за доношење политика ЕДЦФ-а је Савјет за управљање фондовима, који се састоји од 12 чланова, од којих су већина владини званичници на министарском нивоу. Правац рада ЕДЦФ-а и преузимање главних одговорности у креирању политике су у надлежности Министарства економије и финансија (МОЕФ), које такође координира питања политике са другим релевантним министарствима.

Повјерена од стране МОЕФ-а, Извозно-увозна банка Кореје (Кореа Екимбанк) одговорна је за административно послованјње ЕДЦФ-а, уклјључујући процјену пројекта, извршење уговора о кредиту и исплату кредита. Остале дужности укључују наплату главнице/камате, надзор пројекта и накнадну евалуацију операција пројекта.

Врсте зајмова ЕЦДФ-а

Последњих година, акумулирани спољни дуг и буџетски дефицит земаља партнера подстакли су потребу за различитим врстама финансирања. Тако ЕДЦФ пружа неколико врста програма кредитирања како би се задовољиле различите потребе земаља у развоју. Од ових програма кредитиранјња, предњаче зајмови за развојне пројекте и зајмови за изградњу инфраструктуре, . Врсте зајмова које се одобравају су :

Зајам за развојни пројекат : Обезбеђује средства за инфраструктурне пројекте попут ових укључујуćи изградњу путева, жељезница, болница, центрара за стручно оспособљавање и снабдевање водом и канализација система према плану економског развоја земље партнера.

1. Зајам за јавно-приватно партнерство: Пружа средства за владе или корпорације партнерске земље за спровођење јавно-приватног Партнерских пројеката.
2. Зајам за програм : Омогућава средства владама земаља у развоју да помажу свеобухватним секторским или тематским развојним плановима.
3. Зајмови за развој сектора : Омогућава средства владама земаља у развоју да
помоћ одређеном сектору и сродним потпројектима са поједностављеном процедуром.
4. Зајмови за опрему: Обезбеђује средства за набавку опреме и другог материјала
потребне за пројекте у оквиру националног развојног плана у одређеним секторима
или одређеним регионима земље партнера.
5. Зајам за међународни развој финансијске институције : Обезбеђује средства за финансирање међународног развоја институције које доприносе економском развоју и унапређенјње благостања земаља у развоју.
6. Зајмови приватном сектору: Омогућава средства локалним корпорацијама (приватни сектор) земље у развоју које проводе пројекте прихватљиве за развојну помоћ́
7. Зајам приватном сектору у два корака : Омогућава средства за подзајмове локалним корпорацијама (приватни сектор) преко финансијских институција земље партнера за имплементацију Пројеката прихватљивих за ОДА.

Зајмови страним владама проводе се у складу са стандардном процедуром, која започиње идентификацијом и припремом пројекта, затим прелази на процјену, уговоре о зајму, провођење пројекта и надзор те евалуацију.
Зајмови се дају под повољним финансијским условима: 22-40 година период отплате уз 5 година грејс периода и каматне стопе од 0,2- 1,5 % .


Сарадња Босне и Херцеговине и ЕXИМ Банк Кореја
Босна и Херецеговина је користила пројектне зајмове у области здравства који су били усмјерени за изградњу и опремање болница и Клиничких центара у Босни и Херцеговини. Уз сваки Споразум о зајму Босна и Херцеговина је закључила и посебан Аранжман са ЕДЦФ-ом. Извозно- увозна банка Кореје је до сада финансирала три пројеката у сектору задравства ( изградња и опремање болница медицинском опремом) у укупној вриједности 100 милиона УСД.
Зајмови :
1 .Споразум о зајму за пројекат модернизација болница у БИХ фаза III између Савјета министара БИХ и Владе Републике Српске и Извозно-увозне банке Кореје ( Владина агенција за ЕДЦФ) износ 30 милиона УСД ( 2014 година)
2. Споразум о зајму за пројекат модернизација болница у БИХ фаза II између Савјета министара БИХ и Федерације Босне и Херцеговине и Извозно-увозне банке Кореје ( Владина агенција за ЕДЦФ) износ 50 милиона УСД ( 2011 )
3. Споразум о зајму за пројекат модернизација болница у БИХ између Савјета министара БИХ, Владе Републике Српске и Федерације Босне и Херцеговине и Извозно-увозне банке Кореје ( Владина агенција за ЕДЦФ) износ 20 милиона УСД-2007.година ( 60% за Федерацију Босне и Херцеговине и 40% за Републику Српску) . Кредитом је обезбјеђена набавка медицинске опреме за Клинички центар у Сарајеву, Клинички Центар у Мостару и Клинички центар у Банјња Луци.

Документи енг