СЕКТОРСКИ ПРИСТУП

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Секторски приступ (енг. Сецтор-Wиде Аппроацх или СWАп) је методологија која подржава координиране активности власти, донатора и других актера који учествују у развоју сектора.

Циљ увођења секторског приступа процеса је такођер и јачање улоге влада, министарстава и других органа управе у области јавних политика и одлучивања о расподјели свих ресурса у оквиру сектора, а у складу са њиховим обавезама према Паришкој декларацији о повећању ефикасности развојне помоћи.

Основне карактеристике секторског приступа су:

  • Лидерска улога влада, министарстава и других органа управе у свим аспектима планирања, финансирања и имплементације секторских стратегија;
  • Постојање свеобухватног буџетског оквира на програмском принципу и у складу са секторским стратегијама и акционим плановима;
  • Успостављен процес за координацију свих учесника у развоју сектора и усклађене процедуре за договарање и извјештавање,
  • Успостављен ефикасан систем за мониторинг и евалуацију стратешких планова за развој сектора.

Увођење секторског приступа се посматра кроз сљедеће компоненте:

  • Секторска политика и стратегија
  • Секторски буџет и средњорочни оквир потрошње
  • Секторски оквир координације
  • Институционалне поставке и постојећи капацитети
  • Систем праћења радног ефекта/резултата

На посљедњој конференцији о учинковитости помоћи, одржаној у октобру 2009. године у Бриселу, Еуропска комисија је донијела закључак да је потребно направити помак са приступа који се базира на пројектима на секторски приступ у програмирању и имплементацији помоћи у земљама корисницама ИПА помоћи.

Донатори у БиХ подржавају увођење секторског приступа у имплементацији секторских развојних стратегија, посебно зато што омогућавају стратешку усклађеност донаторске помоћи са државним приоритетима, повећање ефикасности финансијске помоћи (већа синергија и смањени трансакцијски трошкови), усуглашавање средства из буџета домаћих институција са донаторском помоћи и зајмовима међународних финансијских институција, те увид у дугорочне ефекте вањске помоћи.

С друге стране, секторски приступ омогућава владама Босне и Херцеговине да постављају приоритете развоја у складу са принципима Паришке декларације, омогућава јединствен оквир за мјерење ефикасности кориштења развојних средстава, те убрзава реформе јавне управе и пружа подршку унапређењу секторске координације.

Поред тога, у контексту приступања Еуропској унији, секторски приступ помаже да се утврде стратешки циљеви за које је финансијска помоћ ЕУ-а најпотребнија, свеобухватни секторски програм препознаје подручја која треба модернизирати и ускладити са еуропским стандардима, а такођер пружа оквир за остале донаторе да ускладе помоћ са ИПА средствима.

Активности Сектора за координацију међународне економске помоћи: