SEKTORSKI PRISTUP

Pošalji dokument na e-mail

E-mail pošiljaoca (*):
E-mail primaoca (*):
Komentar:

Sektorski pristup (SWAp) je metodologija koja podržava koordinirane aktivnosti vlada, donatora i drugih aktera uključenih u razvoj sektora.

Cilj uvođenja sektorskog pristupa procesu također je jačanje uloge vlada, ministarstava i drugih uprava u javnoj politici i donošenju odluka o raspodjeli svih resursa u sektoru, u skladu s njihovim obvezama iz Pariške deklaracije.

Osnovne karakteristike sektorskog pristupa su:

  • Voditeljska uloga vlada, ministarstava i drugih upravnih tijela u svim aspektima planiranja, financiranja i provedbe sektorskih strategija;
  • Postojanje sveobuhvatnog proračunskog okvira na programskoj osnovi iu skladu sa sektorskim strategijama i akcijskim planovima;
  • Uspostavljeni proces koordinacije svih sudionika u razvoju sektora i usklađeni postupci za dogovaranje i izvještavanje,
  • Uspostavljen je učinkovit sustav za praćenje i ocjenu strateških planova za razvoj sektora.


Uvođenje sektorskog pristupa promatra se kroz sljedeće komponente:

  • Sektorska politika i strategija
  • Sektorski proračun i srednjoročni okvir potrošnje
  • Okvir sektorske koordinacije
  • Institucionalne postavke i postojeći kapaciteti
  • Sustav praćenja radnog učinka / rezultat

Na posljednjoj konferenciji o učinkovitosti pomoći, održanoj u listopadu 2009. u Bruxellesu, Europska komisija zaključila je da je potrebno prijeći s projektnog pristupa na sektorski pristup programiranju i provedbi pomoći u zemljama korisnicama IPA-e.

Donatori u BiH podržavaju uvođenje sektorskog pristupa u provedbi sektorskih razvojnih strategija, posebno zato što omogućavaju strateško usklađivanje donatorske pomoći s državnim prioritetima, povećavaju učinkovitost financijske pomoći (veća sinergija i smanjeni transakcijski troškovi), usklađivanje domaćih institucija s donatorskom pomoći i međunarodnim zajmovima. financijske institucije i uvid u dugoročne učinke vanjske pomoći.

S druge strane, sektorski pristup omogućava vladama Bosne i Hercegovine da postave razvojne prioritete u skladu s načelima Pariške deklaracije, pruža jedinstveni okvir za mjerenje učinkovitosti razvojnih fondova i ubrzava reforme javne uprave i podržava poboljšanu sektorsku koordinaciju.

Uz to, u kontekstu pristupanja EU, sektorski pristup pomaže identificirati strateške ciljeve kojima je financijska pomoć EU najpotrebnija, sveobuhvatni sektorski program identificira područja koja treba modernizirati i uskladiti s europskim standardima, a također pruža okvir za usklađivanje ostalih donatora pomoć s IPA fondovima.

Djelatnosti Sektora za koordinaciju međunarodne ekonomske pomoći: