УПРАВЉАЊЕ ДУГОМ

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Управљање дугом је процес доношења и имплементације стратегије управљања дугом у циљу прикупљања потребног износа финансијских средстава, испуњавања циљева везаних за ризике и трошкове дуга, као и испуњавање свих осталих циљева управљања дугом дефинисаним у стратегији. Главни циљ управљања дугом је осигурати да се потребе финансирања владе задовоље по најнижем могућем трошку уз прихватљиви ниво ризика у средњорочном периоду. С тим у вези, средњорочна стратегија управљања дугом операционализује те циљеве и представља план који се намјерава реализовати у средњорочном периоду у циљу постизања жељене структуре портфеља дуга, која одражава владине преференце у смислу баланса између трошкова и ризика.

У складу са Законом о задуживању, дугу и гаранцијама БиХ („Службени гласник БиХ“, бр. 52/05, 103/09 и 90/16)(у даљем тексту: Закон), Министарство финансија и трезора БиХ је надлежно за управљање државним дугом.Законом је, такође, дефинисан основни циљ управљања државним дугом, а то је задовољавање финансијских и развојних потреба државе уз прихватљив ниво трошкова финансирања и ризика.

Министарство финансија и трезора БиХ, у складу са Календаром размјене података потребних за припрему Средњорочне стратегије управљања дугом БиХ (MTDS БиХ), на годишњем нивоу припрема Средњорочну стратегију управљања дугом БиХ (MTDS БиХ), коју усваја Савјет министара БиХ. Наиме, у циљу квалитетнијег управљања дугом и припреме MTDS БиХ на годишњем ниову, Министарство финансија и трезора БиХ је у сарадњи са ентитетским министарствим финансија и Дирекцијом за финансије Брчко дистрикта БиХ дефинисало процедуре (Календар) за израду MTDS БиХ, а које су усвојене од стране Савјета министара БиХ. MTDS БиХ је документ који обједињује стратегије управљања дугом Републике Српске, Федерације БиХ и Брчко дистрикта БиХ, и спољни дуг Институција БиХ.

Стратегија и Анализе

Поред тога, а у циљу ефикаснијег управљања јавним дугом БиХ, Министарство финансија и трезора БиХ припрема и Анализу одрживости јавног дуга БиХ, коју усваја Савјет министара БиХ. Анализа одрживости јавног дуга БиХ има за циљ оцијенити постојеће стање јавне задужености БиХ и предвидјети како би се оно могло развијати у будућности, те дефинисати главне ризике који могу утицати на одрживост дуга у средњорочном периоду.

Стратегија и Анализе